Sporty zimowe – aktywne spędzanie czasu zimą

Sporty zimowe – aktywne spędzanie czasu zimą

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią śnieg, czyli zwiastun białego szaleństwa. Ta pora roku, to doskonała okazja do spędzania czasu w sposób aktywny. Jakie sporty zimowe warto uprawiać?

Sezon zimowy wielu osobom kojarzy się z mrozem i koniecznością zmiany garderoby na puchowe kurtki i ciepłe płaszcze. Dla innych natomiast jest to ulubiony czas w roku, ponieważ oznacza, że znów będzie można wybrać się na stok czy lodowisko. Nie można nie zgodzić się, że to właśnie aktywności zimowe cieszą się w naszym kraju największą popularnością. W przeciwieństwie do tych letnich, są to głównie sporty indywidualne. Zwykle są one dla nas połączeniem relaksu oraz ćwiczeń, a jak wiadomo, aktywne spędzanie czasu, to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla naszego ciała oraz umysłu. Sprawdźmy, jakie są sporty zimowe, które warto uprawiać, by naładować się pozytywną energią? 

Zimowy klasyk — jazda na nartach

Sporty narciarskie, bez wątpienia, należą do najpopularniejszych zimowych aktywności. Podczas świątecznej przerwy oraz ferii, górskie stoki pełne są miłośników zimowego szaleństwa. Taką formę spędzania czasu można traktować zarówno jako trening, jak i wypoczynek. To właśnie dlatego ludzie tak kochają tę dyscyplinę. Jeśli więc chcemy podjąć się śnieżnego wyzwania w tym roku, to jazda na nartach czy na snowboardzie, będzie doskonałym pomysłem.

Gdzie zacząć się uczyć? Przede wszystkim, warto się udać na kilka dni do jednego z polskich, górskich kurortów, których jest u nas naprawdę wiele. Na początek doskonałe będą Karkonosze, ponieważ znajdziemy tam stoki zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i osób, które po raz pierwszy zakładają narty. Jeśli natomiast sport ten nie jest nam obcy, doskonałe będą Tatry.

Zima na lodowisku

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu miał na nogach łyżwy. Jazda na nich kojarzy się przede wszystkim z doskonałą zabawą. Oczywiście tak jest, ale warto także podkreślić, że jest to także wspaniały trening. Są różne dyscypliny sportowe, w których jeździ się na łyżwach. Wśród nich wyróżniamy zarówno te indywidualne, jak i grupowe, np. hokei czy curling.

Które z nich wybrać?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Jeśli chcemy spędzić aktywny czas razem z dziećmi, możemy kilka razy w miesiącu wybrać się na miejskie lodowisko i oddać beztroskiej jeździe. Jeśli natomiast w naszej miejscowości mamy możliwość skorzystania z lodowiska sportowego, warto zapisać się na zajęcia hokejowe.

Doskonała kondycja zimą 

Każda dyscyplina zimowa, zarówno jazda na nartach czy desce, jak i sport na lodzie, doskonale wpływa na naszą kondycję fizyczną. Aktywności te słyną z tego, że wykonywanie ich angażuje niemal wszystkie partie mięśniowe, dzięki czemu regularny trening może zapewnić nam doskonałą sylwetkę. Warto wiedzieć, że podczas godzinnego szaleństwa na stoku, spalamy niemal 600 kcal. To więcej niż w czasie biegania. Dobrze więc postawić na dyscypliny olimpijskie zimowe, ponieważ tym sposobem będziemy doskonale się bawić, a przy okazji zadbamy o nasze zdrowie oraz wygląd.