Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach – poradnik

Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach – poradnik

Jazda na nartach to nie tylko przyjemny sposób na spędzenie aktywnie czasu zimą, ale również bardzo praktyczna umiejętność. Rodzice, którzy chcą zabierać na zimowe wojaże również swoje dzieci, często zastanawiają się wcześniej, jak nauczyć dziecko jeździć na nartach? Podobnie, jak w przypadku innych umiejętności, potrzebny jest dobry nauczyciel oraz przede wszystkim praktyka. Przedstawiamy więc nasze porady odnośnie nauki jazdy na nartach.

Dla dzieci nauka może być znacznie prostsza, niż dla dorosłych i od samego początku przypominać będzie bardziej radosną zabawę, aniżeli usilne próby utrzymania równowagi. Aby nauka przebiegała w bezpieczny sposób, konieczne jest wcześniejsze zadbanie o zakup wyposażenia dla dziecka. Obejmuje ono kask, narty oraz kijki, które będą dopasowane do wzrostu i wieku dziecka.

Kiedy zaczynamy naukę jazdy na nartach?

Z całą pewnością można spotkać się z różnymi opiniami na temat tego, kiedy jest idealny okres na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach. Jedno jest jednak pewne – nigdy nie jest za późno, dlatego nawet dzieci w starszym wieku (tak samo, jak i dorośli), mogą bardzo szybko nauczyć się pokonywać zjazdy na przyzwoitym poziomie. Zajęcia z profesjonalnymi instruktorami prowadzone są zazwyczaj od czwartego roku życia. Rozpocząć można jednak jeszcze wcześniej. Zarówno trzylatki, jak i dwulatki, mogą rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem, dzięki tzw. babyliftom. Początki na stoku, szczególnie w tak młodym wieku, to w pierwszej kolejności zabawa, jednak dzięki nabytemu doświadczeniu oraz oswojeniu się z nartami i śniegiem, dzieci nauczą się m.in. jak skręcać na nartach czy jak hamować na nartach, i w przyszłości uczynią znacznie szybszy progres niż rówieśnicy, którzy rozpoczęli naukę później.

Kto powinien uczyć dziecko jeździć? Instruktor czy rodzic?

Kiedy wraz z naszym dzieckiem jesteśmy zdecydowani rozpocząć naukę często zastanawiamy się, czy damy radę sprostać temu zadaniu sami, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Prawda jest taka, że o ile nasze umiejętności są wysokie, o tyle moglibyśmy spróbować jedynie pokazać dziecku style jazdy na nartach. Wysyłając jednak pociechę na kurs lub indywidualną lekcję z instruktorem, mamy pewność, że nie nauczy się ona błędnych nawyków i szybko zrozumie zasady jazdy na nartach.   

Zajęcia w grupie czy zajęcia indywidualne? Co ze sprzętem?

Posyłamy więc dziecko na zajęcia. Trzeba jednak zdecydować się, jakie to będą zajęcia: grupowe czy indywidualne? Tutaj dużo zależy od naszych oczekiwań oraz ilości czasu, który możemy przeznaczyć. Podczas zajęć indywidualnych instruktor może w całości skupić się na jednym dziecku, dlatego można oczekiwać szybszych rezultatów. Z drugiej jednak strony zajęcia w grupie to znacznie większa frajda dla dziecka. Może ono w ten sposób umocnić więzi ze swoimi przyjaciółmi lub nawiązać nowe znajomości. Niezależnie którą opcje wybierzemy, na początku nie ma większej potrzeby inwestowania w sprzęt, tzn. narty lub deskę, ponieważ spokojnie można je wypożyczyć na miejscu. Poza tym dziecko bardzo szybko rośnie i nowe przedmioty mogą sprawdzić się tylko w jednym sezonie.